מעיין בבוסתן - עין בוסתן - כזו אני
sign
זורעים זרעים של תקוה ושלום
  עברית| English| français|  عربي| Nederlands| Deutsch|
קרקס בעין בוסתן  |  

"זו אני וככה טוב לי":

 גשר בין ילדים דוברי ערבית ודוברי עברית בעין בוסתן

כותבת: ענת טולנאי

הבת שלנו, מאיה כעביה-טולנאי, חוגגת עוד מעט שש שנים, וזו שנתה השנייה בגן הערבי-יהודי שבחילף. מהשם שלה כבר אפשר להבין, כי מאיה גדלהילדי גן עין בוסתן במשפחה מעורבת - יהודית וערבית, נחשפת לשני לאומים ולשתי שפות, וצריכה ללמוד לחיות עם זה! בישראל, זה ברור, לא פשוט להיות חצי-חצי.
כאשר אחסאן ואני (ההורים של מאיה) נפגשנו, לפני תשע שנים, המחשבות הראשונות על העתיד המשותף לוו בלא מעט דאגות, לפחות מצידי. במציאות הישראלית קשה להיות זוג מעורב יהודי-ערבי, ולא כל שכן לקיים משפחה דו-לאומית.
האינסטינקט הראשון שהיה לי, שנים לפי שמאיה הופיעה בחיינו, היה שצריך ליצור עבור ילדים כמוה בועה מגוננת ככל האפשר. וכאשר היא תצא לעולם ותיחשף לדעות ולהערות של מי שרואים בחיבור הזה שעטנז בלתי אפשרי, שלא לומר מגונה - כבר יהיה לה מספיק ביטחון עצמי בשביל לענות "זו אני וככה טוב לי".
כאשר מאיה הגיעה לגיל 4, פתאום התברר לי שיש מקום כזה, לא רחוק מהבית שלנו, שיכול להציע למאיה הרבה יותר מאשר בועה דו לאומית שפויה בתוך המציאות המלחמתית שלנו. המקום הזה היה גן מעין בבוסתן.
מאז אנחנו כאן, ואייני רוצה להכביר במילים, בכדי להסביר עד כמה גן משותף של ילדים ערבים ויהודים, אשר מכבד את הבתים השונים שמהם מגיעים הילדים, הוא חשוב עבורי. מאיה מוצאת כאן חברים שמגיעים משני המקורות שלה. היא גם לומדת טוב יותר ערבית (עברית היא שפת האם שלה, כנראה בגלל שאני אמה), ואני יכולה לומר בפה מלא שהחיבור הזה בין שתי הזהויות הלאומיות שלה בגן תרם לה. התרומה הזאת מתבטאת, למשל, בגאווה שלה להיות גם עברית (כך היא קוראת לצד שלי, היהודים) וגם ערבית. התרומה מתבטאת גם בטבעיות שבה היא עוברת ממשחקים עם ילדי הכפר שממנה הגיעה אביה למשחקים עם הילדים של אחיותיי.
מההכרות הקרובה שיש לי עם חלק מההורים, יהודים וערבים כאחד, אני חושבת שהגן המשותף תורם גם לילדים ששני הוריהם הינם בני אותו לאום. מדובר גם בתרומה עכשווית וגם עתידית. לא אחת מגיעה מאיה הביתה אחרי הגן ומספרת במה שיחקה עם חבריה היהודים ובמה עם הערבים. לעיתים שומרים הילדים על החלוקה "למחנות" – יהודים משחקים עם יהודים, ערבים משחקים עם ערבים. אני מניחה שזה קשור לעובדה שבהיותם ילדים די בוגרים, השפה כבר משחקת תפקיד חשוב ביצירת קשרים. אבל אף על פי כן, יש המון משחקים חופשיים משותפים, ולאורך זמן מתפתחים יחסים ללא תלות וקשר בזהות הלאומית של כל אחד מהילדים.
מי שמעוניין לשמוע יותר על הגן או עלינו, מוזמן לפנות ולשאול.
להתראות,
ענת טולנאי 
 
Date & Time
 מעיין בבוסתן (עין בוסתן) חילף אום ראשד, בוסמת טבעון
כתובת לדואר: ת.ד 206, קרית טבעון  36011 

 Tel 972-53-3657027  Fax 972-4-9833688 
info@ein-bustan.org