מעיין בבוסתן - עין בוסתן - האם לחיים שלי יש משמעות? סדנת ביוגרפיה
sign
זורעים זרעים של תקוה ושלום
  עברית| English| français|  عربي| Nederlands| Deutsch|
קרקס בעין בוסתן  |  

סדנת ביוגרפיה

האם לחיים שלי יש משמעות? זו השאלה (המעט יומרנית) שהוצגה בפתיח ההזמנה לסדנת ביוגרפיה שנערכה ב 13.3.10 בגן "עין בוסתן", בשיתוף יוזמת וולדורף "תמרת אל זייתון", משפרעם, ובהנחיית קרן גיארלך, שהגיעה אלינו מחו"ל. סקרנים ומעט מהוססים, התקבצנו יחד, ערבים ויהודים, דוברי אנגלית ועברית וערבית, כדי לקבל סקירה על שלבי ההתפתחות בחיים לאור האנתרופוסופיה, (שהיא הבסיס לחינוך וולדורף, לפיו מתחנכים ילדנו)וכן להתבונן באור חדש על האירועים המשמעותיים שהתרחשו בחיים של כל אחד מאתנו, ואולי לצאת עם תובנות חדשות. מה הביא אותנו אל הסדנה היום? האם יש מחזוריות והתאמה בין נקודות מפנה בתקופות החיים השונות שלנו? מדוע יש אנשים ש"מזדקנים" פנימית וכאלה שלא? האם לכל אחד מאתנו יש "תוכנית" רוחנית ייחודית בעולם הזה? לאן הבחירות בחיינו לקחו אותנו?
 משתתפים בסדנת ביוגרפיה מוצאים מכנים משותפים
 לאורך היום, הרגשתי מטוטלת עדינה בין הדומה לשונה, בין המאחד למפריד בקבוצה אנושית מגוונת זו שהתקבצה בחצר גן הילדים בכפר חילף. חלק מהזמן ישבנו יחד, שמענו את אותה הרצאה בכמה שפות - באנגלית, שפת המנחה, ובערבית, ובעברית.המאמץ לתרגם והשאיפה שהדברים יהיו מובנים בשלוש שפות הצריכה הכנה מוקדמת (הכנו תרגומים לשירי הסדנה לערבית ועברית מבעוד מועד) וכן סוג מיוחד של ריכוז והקשבה בזמן אמת. שרנו יחד שיר בערבית ועברית, ויותר מאוחר התנסינו בלימוד שיר חדש, משותף, באנגלית, שאינה "שפת האם" של מרבית המשתתפים. השירה יחדיו בקנון גם היא הצריכה בעת ובעונה אחת הקשבה לקול "שלך" והקשבה לקולות האחרים, והיה בכך מאין תמונה שהדגישה את הצורך שלנו להקשיב וללמוד כל אחד מעצמו וגם זה מזה - במובן העמוק יותר.
 
 פרט לחלק הקבוצתי, התפזרנו לעבודה אישית, לתרגילים מונחים בציור ובכתיבה, ושיתפנו זה את זה בקבוצות קטנות, מעורבות. היה מפתיע לגלות חוויות משותפות מגילאים שונים, למרות הבדלי השפות, והבדלי הדת והתרבות בננו. הפסקת ארוחת הצהרים גם היוותה פסק זמן נעים (וגם טעים) להיכרות בלתי פורמלית: פרוסות קוגל של שבת נחות להן לצד קערת מג'אדרה, ומשתתף דובר ערבית משפרעם חולק רשמים עם דוברת עברית מטבעון.
 
מתוך מבט על חיי האישיים בעבר, ובעיקר בילדות, התחדד אצלי משהו שכבר ידעתי - ושנשמע אולי טריביאלי: קבלת פנים חמה לעולם הזה, וקבלת בסיס איתן בילדות, שיש בו חום, אהבה, דמויות ראויות לחיקוי, ביטחון ויופי - הרי שכל אלה חיים בקרבנו לשארית חיינו, ויש בהם כדי לתת לאדם כוחות להתמודד עם כל קושי כמעט במהלך חייו הבוגרים. זה מחזק את החשיבות לתת לילדים שלנו את הטוב ביותר בילדותם, ולשאול את עצמנו שוב - האם אנחנו אכן עושים זאת, עם ילדנו? זה מה שאני שואפת לתת לילדיי, ומה שכל ההורים והגננים של עין בוסתן מנסים לתת לילדים. אהבתי את המסר המרגיע שגם אם עברנו דברים לא חיוביים במיוחד, זה לא אבוד. אפשר למצוא הזדמנויות לתקן, ולא לחזור על דפוסים או ערכים שקיבלנו שאינם מתאימים לנו אלא לגלות גמישות ויצירתיות ותושייה - ולעשות שינויים באומץ ובנחישות...אנחנו בודקים, בוחנים, מתנסים ולומדים מהמשברים,
ותחושת הייעוד עוזרת לנו להתקדם אל העתיד.
 
האם לחיי יש משמעות? אינני בטוחה שיש לי תשובה שלמה לשאלה הזו. אך בזכות העבודה לקראת הסדנה וגם במהלכה היה לי הכבוד וההנאה לרכוש חברה חדשה - לנה נסראללה משפרעם. כמו כן, הכרתי אישה מקסימה, קרן גארליך, המנחה של הסדנה, והחכמתי מהפרספקטיבה שלה על החיים. התוודתי אל שירים חדשים והתמודדתי עם משמעותם ועם תרגומם. הפקתי סיפוק מכך שיכולתי לאפשר היכרות של אנשים מטבעון עם כפר חילף, שנמצא ממש בשכנות אך עבור רבים זו היתה הפעם הראשונה שרגלם דרכה במקום, תוך התגברות על חומה בלתי נראית של פחד וזרות. כל אלה היו משמעותיים בעיניי, ומי יודע איזה דברים חדשים נבטו כאן, שיצמחו וילבלבו - בעתיד שלי ובעתידם של אחרים מהמשתתפים?
 
לבסוף, קרן השאירה אתנו מחשבה משמעותית: כל פגישותינו זה עם זה, המערכות יחסים החיוביות שנוצרו בסדנה זו ואשר נוצרות בחיינו בכלל, מביאות מחווה מרפאת אל החברה שלנו ואל העולם כולו.
 
אני מבקשת להודות מכל הלב לכל מי שהגיע, מרחוק ומקרוב, אל הסדנה בעין בוסתן,ולכל מי שעזר לקראת הסדנה ובמהלכה, ובעיקר למנחה קרן גארליך, לשפע ויינשטיין- מקרן סלאם שלום, ללנה נסראללה - מתמרת זייתון, ולמירב וגידי, גננים מעין בוסתן.
 
 אסיים בתרגום שלי לשיר מהסדנה, של המשורר הסופי ג'לאל אדין רומי:
 
בית הארחה
 
להיות אנושי משמע להיות בית הארחה:
בכל בוקר מגיע אורח חדש.
 
רגע של אושר,רגע של דיכאון ,צרות עין
מודעות רגעית מופיעה
כאורחת בלתי צפויה.
 
קבלו את כל האורחים בברכה וארחו את כולם!
אף אם אלה חבורת ייסורים,
הנכנסים לביתכם ברגל גסה ומרוקנים אותו מרהיטיו, בכל זאת, נהגו כלפי כל אורח בכבוד.
יתכן שהאורח מרוקן את ביתכם על מנת לפנות מקום
לתענוג חדש כלשהו.
 
המחשבה הקודרת, הבושה, העוינות -
קבלו אותן בצחוק ליד פתח ביתכם
והזמינו אותן פנימה.
 
היו אסירי תודה לכל מי שבא
כי כל אחד מהם נשלח
מעולם הרוח
כדי להורות לנו דרך.
 
  
 
רחל גוטליב
 
info@ein-bustan.org
 
 

 

 

 

 

 
Date & Time
 מעיין בבוסתן (עין בוסתן) חילף אום ראשד, בוסמת טבעון
כתובת לדואר: ת.ד 206, קרית טבעון  36011 

 Tel 972-53-3657027  Fax 972-4-9833688 
info@ein-bustan.org