מעיין בבוסתן - עין בוסתן - דברים מופלאים/חסנה סואעד
sign
זורעים זרעים של תקוה ושלום
  עברית| English| français|  عربي| Nederlands| Deutsch|
קרקס בעין בוסתן  |  
דברים נפלאים: תקופה ראשונה בקבוצה הבוגרת המשותפת

חסנה סואעד

תקופה ראשונה: תקופה של ארבעה שבועות שבהם לימדנו, אמיר ואני, רישום צורות ותנועה. רישום האדון הישר והעגול, שהתפתח בהדרגה לעוד צורות, עם הסיפור שליווה את התקופה הזאת: הגמדים, תירליב המנהיג, הנסיכה שיצאה לחפש את מי החיים לאימא שלה החולה ועוד.

הלכנו את הצורות עם חבל, ציירנו אותן עם הגוף, שרנו, ולבסוף ציירנו אותן במחברת. בסוף התקופה ציירנו חלק מהן בגיר בחוץ והלכנו על הצורה, אחר כך נפרדנו מהצורות ופנינו לאותיות.

עכשיו אנחנו בתקופת אותיות: התחלנו עם סיפור האותיות בשמיים, התאמנו את הסיפור לכיתה, שהיא מכילה שתי תרבויות שונות, לכן היו המון קופסאות בשמיים והאיש בחר לא באחת אלא בשתי קופסאות שונות האחת מהשנייה, ושתיהן יפות ומדהימות, והסיפור המשיך להתפתח לפי סדר האותיות שבחרנו. על האדמה שתי אמהות הולכות לחפש, כל אימא ממקום אחר, ואז שתיהן נפגשות בפתח היער. נוצרת שיחה ביניהן והן מתיידדות, הוצאנו את האות א' בעברית ובערבית משתי האמהות, האחת מתפלאת מהקסם של היער היפה, והשנייה מודה על הנוף המדהים שהיא נמצאת בו עם חברתה. הסיפור ממשיך ומתפתח לפי האותיות שמגיעות למילה מקסימה ויפה ובעלת ערך, לקוחה מהסביבה ומהטבע, המילה "ורד" - "ورد".

אני לא אקדים לתאר את ההכנות כי רק אחרי שחווים עם הילדים את מה שנותנים להם, זה מרגש ומשמח מאוד.

 סיכום חלק מהשיעור הראשי:

בתחילת היום, בכניסת הילדים, לחיצת יד לילד והסתכלות בפנים שלו, להרגיש אותו ולא סתם לומר בוקר טוב. מתיישבים, ותוך כדי נגינה של אמיר בחלילית, מזמינים את השקט בלי לדבר על זה, פשוט עושים: בוקר טוב בעברית, סבאח אלח'יר בערבית, למורה ולילדים, הדלקת נר בשקט ואמירת ברכת הבוקר (ד"ר שטיינר) "נור אלשמס אלגאלי...". דקלום בעברית ואחר כך בערבית, מקציבים שיר למסלול שהותאם לו גם סיפור, יוצאים למסלול, ושוב נכנסים לכיתה, שותים מים, ומתחילים במעגל של דקלומים בעברית ובערבית על תקופת הלימוד שמלמדים, על מה שמתרחש סביבנו, למשל עכשיו, על הסתיו. יש המון נושאים על כל עונה, וגם שירים על הפרחים שבעונה, וודאי ודאי, קודם כל, תמיד, שיר לבוקר.

השיעור הראשון של ציור בצבעי מים היה מדהים. הילדים התעניינו מאוד במה שהתרחש. הקדים לשיעור סיפור - וזה היה מובן מאליו, שבתוך הסיפור יש ילדה, יש בעיה ויש בסוף פתרון. יש גם שלושה צבעים. אני התחלתי בשני צבעים: הצהוב והכחול. הייתה לי הרגשה שעדיף להתחיל כך ולא להתחיל בצבע אחד. תמיד תשומת הלב שלנו למה שמתרחש בכיתה שלנו, ולמצב שנוצר, ולמה שמתבקש - הם הנר שיכול להדריך אותנו. האמת שלא ציפיתי שיהיה כל כך יפה ומדהים. הילדים וגם אני, ואולי גם בזכותם, חווינו משהו נהדר שאין לי מילים לתאר אותו; הקרבה שנוצרה בין שתי בנות, שהאחת תמיד מתלוננת על השנייה, שמקנאת בה ועושה בדיוק כמוה, הפעם היה להיפך. אחרי שסיפרתי, תוך מהלך הציור כהדגמה לילדים, על הצהוב, איך יצא לשחק, ועל הכחול איך חיבק אותו, עברו הילדים לצייר. הייתה הפתעה שממש חיכיתי לה, איך זה ישפיע עליהם,  ו... הילדה שבדרך כלל מתלוננת, עשתה בדיוק את ההיפך, היא בקשה מהילדה השנייה שתצייר פנים כמו שהיא ציירה, פנים עם עיניים ישנות. השנייה ציירה פנים צוחקות ושמחות. מיד פנתה הילדה אליי ואמרה לי, תראי, היא ציירה פנים שמחות. אז אמרתי לה מתוקה (לא אזכיר את שמה פה), כן היא ציירה פנים שמחות כי יש לה חברה טובה שעטפה אותה כמו הצהוב. הילדה חייכה ועמדה ליד השנייה והסתכלה. אמרתי לה, אולי עכשיו אחרי החיוך הצהוב הולך לישון.

הבחירה בשני צבעים הייתה בגלל המצב המיוחד של הקבוצה שלנו. רציתי גם ליצור אוירה של שניים ביחד ובשמחה. הילדה הראשונה ציירה פנים רגועות וישנות בשקט ובשלוה, מה שנתן לה ביטחון ואז פנתה לשנייה וביקשה ממנה לעשות כמוה כי היא הייתה גאה בעצמה, והשנייה, כשהרגישה את האהבה והקבלה מהשנייה, הרגישה שמחה וציירה אותה בפנים של הצהוב.

איזה יופי ופלא קורה בקבוצה המשותפת המיוחדת והאלופה הזאת. אני מאוד מודה לכל מי שתומך ויוצר קבלה ושמחה ואהבה שהם הבסיס לשלום. עוד אני מודה לאלוהים ומבקשת ממנו לתת לנו את הערנות ותשומת הלב לעשות הכי טוב ומתאים בשבילם ובשביל כולנו.

עד שאכתוב עוד, שיהיו ימים מלאים בברכות לכולנו.

חסנה עם הילדים. צילום: טל גליק

 

 
+ Add a New Comment
Comments
Loading Loading...
Date & Time
 מעיין בבוסתן (עין בוסתן) חילף אום ראשד, בוסמת טבעון
כתובת לדואר: ת.ד 206, קרית טבעון  36011 

 Tel 972-53-3657027  Fax 972-4-9833688 
info@ein-bustan.org