מעיין בבוסתן - עין בוסתן - חג השבועות תעשה לך - גם בקהילה דו לאומית?
sign
זורעים זרעים של תקוה ושלום
  עברית| English| français|  عربي| Nederlands| Deutsch|
קרקס בעין בוסתן  |  
Home >> חדש בעין בוסתן >> חג השבועות תעשה לך - גם בקהילה דו לאומית?
 
חג שבועות תעשה  לך -  גם בקהילה דו לאומית, דו לשונית?
אמיר שלומיאן 
 
ציון חג בקהילה דו-לאומית דו-לשונית אינו עניין מובן מאליו. כזו היא קהילתנו, קהילת עין בוסתן - חינוך וולדורף משותף לערבים ויהודים, דוברי ערבית ודוברי עיברית יחד. שני חגים בחרנו לחוג השנה עם המשפחות: בתחילת שנת הלימודים חגגנו את עיד אל אדחא, אחד משני החגים המרכזיים בשנה המוסלמית, והשבוע חגגנו את חג השבועות, השני מבין שלושת הרגלים.

בעין-בוסתן אנו כבר יודעים שקושי הוא תמיד הזדמנות לצמיחה, סיכוי להשתנות לטובה.  פשוט כי אנו חווים שיעור זה שוב ושוב פעמים אינספור. לכן שינסנו מותניים, ועבדנו יחד: ערבים ויהודים הכינו את החג, ויהודים וערבים סידרו וניקו בסוף האירוע.

חמישים ילדים לוקחים השנה חלק בפרויקט החינוכי שלנו, בארבע קבוצות גיל. עשרות אנשים הגיעו לחגיגה אחר הצהרים. שלל מבטאים ושלל סגנונות לבוש: מג'ינס וטי-שירט ועד שמלות ושרוולים ארוכים עם כיסוי ראש. אחים ואחיות, הורים, סבים וסבתות. החצר הגדולה של מתחם ניסאן לבשה הוד והדר. הגדרות, העצים, המדרגות ושער הכניסה, כולם כוסו לבן וקושטו פרחים ושיבולים. במספר פינות יצירה הצטרפו גדולים לקטנים ועבדו יחד: פה מפוררים שיבלים ועורמים גרעיני חיטה, ובשיטות שונות מנפים את המוץ, ושם טוחנים באבני ריחיים ובעלי ומכתש את החיטה לקמח; פה מכינים סלט פירות, ושם מכינים עוגות גבינה; פה קולעים צמות בחוטי רפייה, ושם שוזרים זרים לראשי הילדים. עיניים בורקות ופנים מאירות.

 
חוגגים יחד את חג השבועות בעין בוסתן

כעבור 45 דקות, לשמע צלילי חלילית, מתכנסים כל הילדים לאחת המחצלות. הקהל כולו פותח בשיר מכניס האורחים "אהלן וסהלן שרפתונא" – שיר ששמונים אחוזים מהאורחים מכירים, ורבים הם הפיות השרים. אחר עוברים ל"סלינו על כתפינו". אחר כך, בניצוחה של הגננת איבתיסם נעים כולם – גננים וילדים, במעגל, לפי הסיפור שאיבתיסם מדקלמת: הרועה היוצא לשדה, השועל הערמומי מתקרב. סוף טוב הכל טוב, השועל ברח. הסיפור כולו מסופר בערבית ואינו מתורגם. הילדים חוזרים בדייקנות על שורות קיצביות מסוימות ומוסיפים את התנועות המתאימות בשמחה של מי שיודע את מלאכתו. השיר העיברי "שה וגדי יצאו יחדיו אל השדה" שזור בסיפור, והילדים עוברים מהערבית לעיברית בלי כל קושי. איש אינו מקשה. אמנם עוד רבה הדרך, אך שאלות מסוימות כבר מזמן מאחורינו. "א-כתאפי חמילת א- זוואדי" ו"למא תונדוג' ע'ליתנא פי פצל א-צייף", "שיבולת בשדה כורעה ברוח" ו"חנן ועליזה יצאו לשדה". מבקר שאינו מהסביבה, אילו ראה זאת, יכול היה להאמין שהדבר פשוט ורווח, אחרי הכל – למה לא יחגגו בני שני לאומים את עצם שותפותם, את עצם היותם יחדיו? אך אנו, הנושאים במלאכה יום ועוד יום, שמחים אנו פי כמה.  כי אין קץ לאחווה שמושגת בעבודה פנימית קשה וכנה.

שמות רבים לחג השבועות. ילדי הגנים חוגגים את חג הקציר. ובעצם, שני העמים שמחים ביפי השדה, השיבולת המלאה המרכינה ראשה, שמחת הקוצרים – מה יותר פשוט מזה? האין זה לחגוג זאת יחד? הילדים מציינים את חג הקציר, ואנו המבוגרים יכולים להתבונן בצדדים נוספים של שבועות: חג מתן תורה נקרא חג זה על שום שלפי המסורת היהודית ניתנה התורה במעמד הר סיני בתקופה זו בשנה, ומקובל לקרוא בשבועות במגילת רות. רות המואביה עושה דרכה לבית לחם בעיקבות נעמי חותנתה אחרי מות בעלה. נעמי מפצירה בצעירה לעזבה ולחזור לבית הוריה, אך רות ממאנת ואומרת לנעמי: "באשר תלכי אלך ובאשר תליני אלין. עמך עמי ואלוהיך אלוהי".

רות בוחרת את גורלה, בוחרת את עמה, ובוחרת את אלוהיה. הרשות לבחור ניתנת לכל אדם,אך היכולת והתעוזה לבחור מי אנו רוצים להיות שמורים ליחידי סגולה. נדרשת רמה גבוהה של התפתחות רוחנית לשם כך. יתכן שבועז יודע להעריך זאת, שכן הוא אומר כי אשת חיל היא רות. בועז איש בית לחם מושיט לזרה את ידו ומאפשר לה לבנות את חייה מחדש. לכן חג שבועות הוא חג של קבלת האחר, וחג שמקדש את האומץ להשתנות, האומץ לעשות את הנדרש מאיתנו כדי להיות מי שאנו באמת רוצים וצריכים להיות.

לכן חג השבועות הוא חג של קהילת עין בוסתן.  חג שמח!
 
+ Add a New Comment
Comments
Loading Loading...
Date & Time
 מעיין בבוסתן (עין בוסתן) חילף אום ראשד, בוסמת טבעון
כתובת לדואר: ת.ד 206, קרית טבעון  36011 

 Tel 972-53-3657027  Fax 972-4-9833688 
info@ein-bustan.org