מעיין בבוסתן - עין בוסתן - סיפור האותיות
sign
זורעים זרעים של תקוה ושלום
  עברית| English| français|  عربي| Nederlands| Deutsch|
קרקס בעין בוסתן  |  
Home >> דרכנו החינוכית >> סיפור האותיות
סיפור האותיות – כתה א' דו לשונית

(על פי הסיפור של מיכל אפרים ואורי צדוק)

כאשר ברא אלוהים את השמים ואת הארץ ואת כל אשר ביניהם, ברא אף אגמים וימים, הרים ועמקים, עצים וצמחים, ופרחים בעלי ניחוחות, חיות מחיות שונות, ולבסוף ברא גם את האדם.

אז החליטו כל המלאכים לערוך לאדם מסיבת יום הולדת. הם שרו לו שירי הלל, שיחקו לפניו וגרמו לו שמחה רבה.

הם הושיבו את האדם על כיסא מזהב, נישא ורם, גבוה בשמיים. כיסא מיוחד היה זה, מעוטר בציורי כסף של חיות בר ועופות. המלאכים כולם, גדולים כקטנים, מלאכי שרת ומלאכי עליון, חלפו לפני האדם וחלקו לו כבוד רב, ולכל מלאך זוג כנפיים לבנות, מאירות ובוהקות כזהר החמה. וכשהם פורשים כנפיהם קשה לשאת אליהם את העיניים מפני האור הרב. גם מתנות הביאו לו המלאכים – כל מלאך ומתנתו המיוחדת, ולכל מתנה ערך רב ועצום.

פתאום, באחת, שקטו השמיים, דממו כל בעלי הכנף וחיות הבר, שקטו המלאכים כולם, מקטון ועד גדול. שורות שורות נעמדו וראשיהם מורכנים מטה. המלאך ששמו זמר-אל נשא קולו בשירה, ושאר מלאכים הצטרפו אליו - הלא זוהי שירת המלאכים הידועה ביופיה. התרגשות רבה אחזה באדם והוא נשען לאחור על כסאו הרם. אל תוך ההיכל הגדול והמאיר, המלא בשירת מלאכים קסומה, נכנס אלוהים.

לקח אלוהים נוצת-אש והחל כותב בה סימנים שונים ומגוונים על פני כיפת השמיים המוארת. היו אלה אותיות. רבות ומגוונות היו האותיות, ולהן צבעים רבים ושונים. וכולן יפות ומופלאות, ומושכות עיניים, בוערות וזוהרות. ואלוהים קישט אותן בנוצתו והניח כתרים על ראשיהן. וכל אות תלויה ברקיע השמים וכתר בראשה, והיא נוצרת (שומרת) סוד. והשמחה חסרת גבולות והיופי וההוד רבים לאין שיעור.

נתן האלוהים סימן למלאכיו, והנה מלאך מלאך, על פי תורו, ניגשו אל האותיות לאספן לתוך תיבות יפות ומגוונות. וכל מלאך ניגש לקבוצה מהאותיות הרבות שעל פני הרקיע ותיבה בידו, ובסמנו להן, לאותן האותיות, נכנסו אלו לתיבה שבידו מעצמן, וכמו התיישבו בסדר ובשקט מופתיים בתיבתן. והתאימה התיבה בדיוק רב למספרן, לצבען ולצורותיהן המיוחדות. וכך עמדו המלאכים הרבים בשורותיהם, ובידיו של כל אחד תיבה מיוחדה וייחודית, ובה אותיות יפות הנוצרות סודות ורזים יפים מאין כמותם.

אז נתן האלוהים סימן ונפסקה השירה. בדממה האדירה סימן האלוהים לאדם כי עליו לגשת לאחד המלאכים ולקבל תיבת אותיות מידיו כדי לקחתה עימו מטה, אל האדמה. שמח האדם שמחה רבה, אך גם נבוך: לאיזה מלאך ייגש? ובאיזו תיבה יבחר? והנה, שני מלאכים חשו במבוכתו של האדם ונפנו לעזרתו ברמז דק. אז ניגש האדם ואסף את שתי התיבות שבידיהם. והיו תיבות אלה יפות מאוד, עשויות זהב ומשובצות יהלומים ואבנים טובות. והן שונות זו מזו אך גם דומות, וקשה היה לו להסיר עיניו מהן בשל יופיין הרב וסקרנותו הגדולה. הוא הגישן בהיסוס לאלוהים, והנה האל מחייך בחום כאומר: כן, תוכל לקחת שתי תיבות איתך בני היקר. ואל לך לדאוג, כי בכל עת שתחפוץ תוכל לשוב להיכל האור אשר ברקיע, ולאסוף תיבת אותיות נוספת. כולן בשבילך. כך חייך האלוהים ולא היה גבול לאושרו של האדם. ברך האלוהים את התיבות היפות שבחר האדם והגישן לו במתנה.

והנה, אך הונחו האותיות בחיק האדם, החלו דופקות ורועדות ומשתוללות בתיבותיהן, עד שקשה היה לו לאדם להחזיקן. פנה האדם אל האלוהים ושאלו: מדוע האותיות כה חסרות מנוחה הן? הביט בו האל באהבה רבה ואמר: מתנה זו יקרת ערך היא, אך מקומה  אינו בשמיים, אלא על פני האדמה. משום כך מקפצות האותיות בתיבותיהן. פתח את התיבות ותכולתן תתגלגל מטה אל הארץ. רד אף אתה מטה כי באה עת. הן, האותיות, תסתתרנה בכל מקום אליו תפנה. ובכל מקום בו תגלה אותן הן תהיינה לידידותך הטובות. יחד איתן תגלה את עולמי, תחייה ותיצור בו. ובכל מקום בו תמצא את האותיות – שם אשכון גם אני ואהיה עימך.


 

 
+ Add a New Comment
Comments
Loading Loading...
Date & Time
 מעיין בבוסתן (עין בוסתן) חילף אום ראשד, בוסמת טבעון
כתובת לדואר: ת.ד 206, קרית טבעון  36011 

 Tel 972-53-3657027  Fax 972-4-9833688 
info@ein-bustan.org