whymydaughter
sign
זורעים זרעים של תקוה ושלום
  עברית| English| français|  عربي| Nederlands| Deutsch|
קרקס בעין בוסתן  |  
השמחה בעיניים כל בוקר: מדוע הבת שלי בעין בוסתן
 
הכותבת: ג'מלאת, אמא של ע'זאל בת השלוש, מהמגזר הבדווי
 
[שמי ג'מלאת] ואני אחת ההורים המרוצים מאוד מגן מעיין בבוסתן.ראשית, תנו לי להודות לכל הצוות העובד למען כל ילד וילד.אני מאחלת לכולם הרבה הצלחה,ילדי עין בוסתן במעגל שירה ושימשיכו לתת מכל הלב. תודותיי הרבות לכולם.
 
רציתי לשתף אתכם בסיבות שבחרתי בגן הזה, ומדוע רציתי שבתי תהיה אחת המשתתפים בגן, למרות שרבים בחברה שלנו התנגדו, מהרבה נסיבות. אם לומר את האמת, הייתי ממש לחוצה בהתחלה. חשבתי שיהיה לה קשה לתקשר עם דוברי העברית .אבל להפתעתי, לא אגזים אם אומר לכם שהיא מתקשרת טוב כיף לה אתם, והיא התמלאה בביטחון עצמי, אישיותה מתחזקת והיא מאד שמחה.
 
 כעת, כולי שמחה שלא השפיעו עליי, והיא עכשיו חלק מהגן. מספיק עבורי לראות את השמחה בעיניה בכל בוקר כשהיא קמה: היא מאד מרוצה, ואין מילים לתאר את שמחתה בדרכה להיפגש עם החברים שלה בגן, דוברי העברית ודוברי הערבית.
 
תנו לי לספר לכם כל מיני דברים שעניינו אותי ובגללם אני מקפידה שבתי תהיה חלק מהקבוצה הנהדרת ששייכת לגן.
 
לידיעתכם, גם אני עובדת כמורה גננת במגזר הבדווי, אבל השיטה ממש שונה לגמרי מזו שיש בגני עין בוסתן.המטרה גם היא שונה, או למען דיוק הדרך להגיע למטרה היא שונה.
אצלנו [בגנים הרגילים במגזר הבדווי] לצערי הרב ובכל הכנות אני אומרת שאנו מעמיסים על הילד מבחינה לימודית ואנו הגננות בוחרות לילד מה לעשות ומכוונות אותם לכל מיני פעילויות: הילד צריך לדעת מספרים אותיות. כשאתה נכנס לגן במגזר שלנו נדמה לך שאתה נכנס לכתה בבית ספר יסודי. לעומת זאת בגן "עין בוסתן" הילד הוא במרכז והוא החשוב בכל דבר. כך במציאות ולא רק סיסמאות. בדרך החינוכית הזו הילד לומד בעצמו, והוא יוצר ומצייר ומסיק מסקנות דרך המשחק, ומגלה הרבה דברים....
 
נושא שני: אנו חיים במדינה שבה שתי שפות ושני עמים חיים ביחד בשכנות , עם חיים משותפים...על כן רציתי שבתי תהיה מודעת לכך מההתחלה, לכבד את הזולת, לדעת את השפה העברית וללמוד אותה דרך הילדים והחברים.... שתדע שכולנו באופן בסיסי בני אדם.
 
בהתחלה דאגתי מעניין זה, שהיא לא תבין- וזמן רב יעבור עד שהיא תבין ותתקשר עם אתם [עם היהודים], אבל הופתעתי כשראיתי אותה משחקת בחול עם אחד הילדים דוברי העברית, וכיצד הם מבינים זה את זה ולמדים זה מזה כל מיני מילים.ממש יפה.
 
דבר נוסף שאני מרוצה ממנו: מספר הילדים הוא קטן לעומת הגנים שבמגזרינו. אצלנו מתחילים מ 25 עד 35 בכיתת גן.תארו לכם איך זה. ובגן עין בוסתן ממש מספר קטן. זה מחזק את הילדים ומאפשר להם להיות רגועים.כל ילד זוכה ליחס אישי כאילו הוא המלך.
 
למרות כל מה שספרתי לכם על הגן, נתקלתי בכמה קשיים - במיוחד בשנה זו.הרבה מהחברים שלי וקרובי משפחתי לחצו וניסו לשכנע אותי לשים אותה בגן רגיל. מבחינת התשלום זה היה קשה לנו. רציתי להמשיך לימודיי לתואר, והתשלום לגן ובנוסף שכר הלימוד שלי לאוניברסיטה זה ממש הרבה. חברים אומרים: "מה יש לך? השתגעת לשים אותה בגן שבה צריך לשלם עליה - כאשר יכולת לשים אותה בגן חובה [הערבי] מבלי לשלם שום דבר?"
אני חייבת להודות: לרגע חשבתי על זה, ואמרתי למה לא? אולי זה יקל עליי ...אבל הילדה מאוד קשורה לחבריה ולגננים ולגננות. במהלך כל תקופת החופשה היא ציירה כל מיני ציורים והקדישה אותם: זה לאמנה, זה לגידי וזה ליעל וזה לאיתן..[גננים בשני הגנים של עין בוסתן] לל החברים ואפילו להוריהם של חבריה...
 
אבל את האמת : שווה לשלם ושווה להשקיע עד אין סוף. כי התוצאות שאני רואה מהממות.ומספיק שהיא ממש שמחה ומרוצה ואוהבת לבוא בכל יום לגן.
ביקורי הבית בין הילדים מאוד יפים וגורמים להם להיות שמחים יותר ויותר ולהכיר ולכבד כל דבר על הצד השני, והשפה מתחזקת בצורה פשוטה וכיפית.
 
לבסוף, אני מודה לכל הצוות ומאוד רוצה שימשיכו בתהליך בניית בית ספר המשך בשיטה הזאת [וולדורף]. כולי תקווה שזה יסתדר בסוף ובתי תמשיך עד כתה י"ב.
 

 

 
Date & Time
 מעיין בבוסתן (עין בוסתן) חילף אום ראשד, בוסמת טבעון
כתובת לדואר: ת.ד 206, קרית טבעון  36011 

 Tel 972-53-3657027  Fax 972-4-9833688 
info@ein-bustan.org