מעיין בבוסתן - עין בוסתן - קרקס בעין בוסתן
sign
זורעים זרעים של תקוה ושלום
  עברית| English| français|  عربي| Nederlands| Deutsch|
קרקס בעין בוסתן  |  
Home >> חדש בעין בוסתן >> קרקס בעין בוסתן
 
על שיתוף הפעולה בין עין בוסתן לבית הספר הישראלי לקרקס

סמדר בויום


השנה זכיתי לקחת חלק בפרוייקט מיוחד- שילוב לימודי קרקס בתכנית הלימודים של הכיתה הדו-לשונית בעין בוסתן. אני מגיעה לבית הספר הקסום מדי שבועיים, ללמד שיעור מיומנויות קרקס, תוך התמקדות בשתי טכניקות עיקריות- אקרובלאנס וג'אגלינג.
כאשר נוצר הקשר בין שתי העמותות הרגשנו שהחיבור הוא מתבקש. לשתי היוזמות ערכים משותפים ברמת החזון, ורצון ליצור צמיחה וריפוי בקהילה. קיווינו שבפרויקט המשותף הילדים יעברו תהליך של לימוד שפה חדשה, משותפת- שפת הקרקס, שתיצור עוד רמה של חיבור ביניהם.

בחרנו להתמקד בשתי טכניקות בעלות ערכים מוספים רבים: 
אקרובלאנס, טכניקה של בניית פירמידות בזוג או בקבוצה, המבוססת על קשב הדדי ושימת לב לאחר. הלימוד תורם לפיתוח אמון, הקשבה, גבולות, איזון והתגברות על פחד.

ג'אגלינג, טכניקה של עבודה עם חפץ, המבוססת על קואורדינציה ומלמדת ערכים של התמדה, סבלנות וריכוז. האימון נותן סיפוק, שמחה, תחושה של ערך עצמי וחוויית הצלחה.

כל שיעור שלנו נפתח במעגל שבו אנו מדקלמים שיר קצר שמביא את תשומת הלב לגוף ולעשייה התנועתית. כך אנחנו מתכוננים לעשייה. ממשיכים בחימום פיזי, מעוררים את כל האיברים, מחזקים את השרירים ומפתחים את הגמישות. לפעמים אנו מתחממים גם על ידי משחק תנועתי שבו נוצרת דינמיקה קבוצתית מלאה בכיף ושמחה. עיקר השיעור מוקדש ללימוד הטכניקות. על מנת לבנות פירמידה צריך להחזיק ולעזוב, להישען ולתמוך, להקשיב ולקחת אחריות. כאשר מצליחים לבצע את התרגיל- מדגימים בפני שאר הכיתה, וכך הילדים לומדים לפרגן זה לזה.


ילדי עין בוסתן מציגים בחגיגת שבועות של העמותה

באביב קיימנו בבית הספר לקרקס אירוע משותף עם קהילת עין בוסתן שהכנסותיו היו קודש לכיסוי הוצאות הפרויקט. האירוע פנה למשפחות מכל האיזור וכלל סדנאות קרקס, סדנאות יצירה, בזאר יד-שניה, דוכני אוכל ביתי ועוד - בדגש על רב תרבותיות. גולת הכותרת של האירוע היתה מופע קרקס מדהים של "קרקס גליל"- קבוצת נוער ערבי ויהודי מצפון הארץ. היה אירוע מקסים, מלא בשמחה ויצירה קהילתית. ההתגייסות של משפחות עין בוסתן להצלחת האירוע היתה מאוד מרשימה, כל אחד נתן את כוחו והתוצאה היתה נפלאה. בנוסף, היריד היה אמצעי לטיפוח הקשר בין שתי העמותות ולהעלאת המודעות הציבורית לפעילות עין בוסתן, בין היתר על מנת למשוך עוד תלמידים לגנים ולבית הספר.

בימים אלה אנו שוקדים בכיתה על הכנת הופעת קרקס אשר תסכם את פעילותנו השנה. ההופעה תעלה בחגיגת חג השבועות של משפחות עין בוסתן. על פי המסורת, בחג זה  הביא העם את הפירות הראשונים של עמלו לבית המקדש, ולכן אין עיתוי מתאים יותר להצגת יצירתנו הראשונה כקבוצת קרקס צעירה. אחרי שראינו את ההופעה של "קרקס גליל " הערבי יהודי, יש לנו תקווה לראות אותם כמודל לחיקוי ולגדל דור של אנשי קרקס צעירים ערבים ויהודים מאיזורנו, אשר יוצרים בשיתוף פעולה מופע איכותי ומהנה, ומוכיחים כי ביחד השמיים הם הגבול!

 
עוד על בית הספר הישראלי לקרקס: https://sites.google.com/site/ilcircus3/  ובאתר הפייסבוק של הקרקס
 
Date & Time
 מעיין בבוסתן (עין בוסתן) חילף אום ראשד, בוסמת טבעון
כתובת לדואר: ת.ד 206, קרית טבעון  36011 

 Tel 972-53-3657027  Fax 972-4-9833688 
info@ein-bustan.org