מעיין בבוסתן - עין בוסתן - משפחות מעין בוסתן יעמדו למשפט על בחירתם החינוכית
sign
זורעים זרעים של תקוה ושלום
  עברית| English| français|  عربي| Nederlands| Deutsch|
קרקס בעין בוסתן  |  

ב 13 במרץ, חמש משפחות  מקרית טבעון המשתייכות ליוזמת עין בוסתן לחינוך דו-לשוני יועמדו לדין  בבית משפט לעניינים מקומיים באשמת "אי מילוי חובת הורים". זאת כיון שהם בחרו לחנך את ילדיהם בכיתה של עין בוסתן, שעדיין לא זכתה לקבל הכרה של משרד החינוך.
זוהי מהלומה שנייה של הממסד הציבורי על הפרוייקט החינוכי הייחודי הזה, מאחר ולפני כחודשיים בעקבות איומים והפחדות של הממסד על משפחות מבוסמת טבעון, עזבו ארבע משפחות ערביות את הפרויקט.
 

עמותת מעיין בבוסתן לחינוך משותף ערבי יהודי דו לשוני הוקמה על ידי הורים ערבים ויהודים בגליל התחתון בשנת 2005, אשר שבחרו לחנך את ילדיהם לדו-קיום  כדרך חיים. בעמותה מתבוננים בשונות ובמגוון כיתרון מחזק וכמשאב חינוכי, ומאמינים שעל מנת לדעת לכבד את האחר, מוטב לחיות במחיצתו הקרובה כבר מינקות.
 
העמותה מפעילה מזה שמונה שנים גנים ופעוטונים לגיל הרך, לאוכלוסייה מעורבת של דוברי ערבית ודוברי עברית מקריית טבעון, בסמת טבעון ויישובים נוספים בסביבה.  מקבוצה קטנה של 15 ילדים, קבוצות עין בוסתן גדלו והתרחבו וכיום מתחנכים יחד במסגרת עין בוסתן כ-70 ילדים ערבים ויהודים בין הגילאים שנתיים לשמונה שנים. גני עין בוסתן זכו להכרה ואף לתקצוב חלקי של משרד 
ילדים בכיתה הערבית-יהודית המשותפת
החינוך (התקציב ממומן ברובו על ידי שכר לימוד הורים ותרומות מתומכים רבים בארץ ובעולם). במהלך השנים העמותה רכשה מוניטין בקרב האוכלוסייה המקומית, והיוזמה אף זכתה לפרס על יוזמת חינוך מצטיינת לסובלנות ודו קיום (כנס אורנים-סכנין).
הייחוד החינוכי של עין בוסתן, מלבד היותו מסגרת דו-לשונית ורב תרבותית, הינה בכך שהוא פועל על פי עקרונות חינוך ולדורף (אנתרופוסופי) וכן שם דגש על הקשבה, כיבוד וקבלה של האחר.
חברי קהילת עין בוסתן מאמינים שחינוך זה מעניק לילדיהם את הכלים הנחוצים לחיים בחברה הרב תרבותית שקיימת בישראל כיום, משמש כגשר בין התרבויות, וחיוני ליצירת חברה שיוויונית.
 
בעקבות הצלחת הגנים וגדילת הביקוש ליוזמה החינוכית בקרב הקהילות המקומיות, נוצר צורך ורצון טבעי בקרב המשפחות למסגרת המשך המתבקש -  קרי בית ספר דו-לשוני.
 
במהלך השנתיים האחרונות העמותה השקיעה מאמצים רבים בכדי למצוא דרך לפתיחת כיתה משותפת ערבית יהודית כחוק. תחילה נעשו מאמצים לפתיחת כיתה במסגרת מוסדות קיימים לפי נהלי משרד החינוך. אולם כאשר בקיץ האחרון אפשרויות אלה נדחו על ידי משרד החינוך, ביקשו המשפחות להמשיך לחנך את ילדיהם במסגרת החינוך הביתי (Homeschooling). מסגרת זו של החינוך הביתי מוכרת בישראל ומאפשרת מדי שנה לאלפי משפחות לחנך את ילדיהם לפי ערכיהם והשקפת עולמם/אמונתם.
 
פתרון החינוך הביתי נתפס כפתרון ביניים, בעת שהעמותה ממשיכה לפעול במלוא המרץ לקבלת אישור להקמת בית ספר עצמאי מוכר, ואף הוגשה בקשה רשמית למשרד החינוך לשנת הלימודים הבאה. 
 
בשל  חוסר שיתוף הפעולה של משרד החינוך ולחץ הרשות המקומית  עתה מבקשים לשלול גם זכות זו ממשפחות עין בוסתן. הורי עין בוסתן נותרו בתחושה קשה שהממסד מעדיף להפריד בין יהודים וערבים שרוצים לחנך את ילדיהם יחד, בשוויון שפתי וחינוכי. יש להדגיש שאין בנמצא באזור אף לא בית ספר אחד המוכר על ידי משרד החינוך ומציע חינוך משותף שכזה.
 
אנו מעונינים לעורר את מקבלי ההחלטות ולהביא לידיעתם כי לחינוך המשותף חשיבות ממדרגה ראשונה, וכי זכות החינוך הערכי  לשוויון וקבלת האחר הוא אינטרס של ציבור רחב מאד, ולא של קומץ משפחות בלבד. 
 
Date & Time
 מעיין בבוסתן (עין בוסתן) חילף אום ראשד, בוסמת טבעון
כתובת לדואר: ת.ד 206, קרית טבעון  36011 

 Tel 972-53-3657027  Fax 972-4-9833688 
info@ein-bustan.org