מעיין בבוסתן - עין בוסתן - זרעי הפלא – מרץ 2006
sign
זורעים זרעים של תקוה ושלום
  עברית| English| français|  عربي| Nederlands| Deutsch|
קרקס בעין בוסתן  |  
מרץ  2006
מי שיבקר בימים אלה בגן וולדורף הערבי יהודי בכפר חילף, יוכל לפסוע לתוך הבוסתן הפורח ולהתרשם מגן הירק ובו צומחים לתפארת שתילי פול, כרוב ,כרובית, ואף חיטה ירוקה וגבוהה שהצמיחה שיבולים, אותם נקצור בבוא העת לקראת שבועות. הביקור מדי בוקר בגן מעורר סקרנות והתרגשות: מה צמח וכמה? נדמה שרק לפני זמן קצר הזרעים נזרעו באדמה והנה כוח חיים נפלא הביא להתהוות דבר חדש.
 
ה"זרעים" האחרים שטמננו גם הם מתחילים בהדרגתיות לתת מפרים, באופן שהוא לא פחות מפליא ומעורר התרגשות. הילדים שלנו שרים משחקים ועובדים יחד, בעברית ובערבית. אנחנו מקבלים זאת מדי בוקר כתופעה טבעית ומובנת מאליה, ממש כפי שאנו חולפים ליד הצמחים שגדלו, ויחד עם זאת אם נתבונן מקרוב נוכל לראות את הנפלא והמיוחד שבכך. החודשיים האחרונים הולידו התקרבות וצמיחה בקרב הילדים והמבוגרים כאחד. הילדים החלו להרגיש נוח יותר ושמחים עם שגרת הגן, לומדים יותר ויותר זה את שפתו של זה, וחלקם אף מבקרים ומשחקים זה עם זה בשעות אחר הצהרים. גם בקרב המבוגרים חלה התקרבות, התחלנו להיפגש יותר, קיימנו "מעגל הקשבה" בקרב הנשים/אמהות הגן וכמה מההורים היהודים אף החלו ללמוד ערבית מדוברת באופן סדיר.
 
חודש מרץ היה גדוש פעילות ואירועים. בתחילת החודש, מעט לאחר ט"ו בשבט, יצאנו לנטיעות של שתילי עצים שקיבלנו תרומה לגן. החלטנו לשתול אותם בסמוך לחורשת עצים קיימת בקרבת הכפר חילף. כעת אנו דואגים להשקות את השתילים הצעירים בטיולים שאנו עורכים לשם עם הילדים מדי שבוע.
 
ההכנות לפורים התחילו עוד לפני החג, ילדי הגן אפו אוזני המן טעימים, והכינו סלסילות ניר עבור "משלוח המנות". ביום החג, ההתרגשות היתה רבה, כל ילדי הגן הגיעו מחופשים ונערכו הכנות לחגיגה.
 בחג "עיד אל פיטר" עשינו מעין משלוח מנות ותהלוכה לבתי שכננו בחילף, הפעם נסענו לטבעון, שם קיימנו תהלוכה, חילקנו משלוח מנות, וסיימנו בגן משחקים.
 
לאחר החזרה מחופשת הפורים חיכתה לילדים הפתעה בגן. לאחר תקופה ארוכה שבה דיברנו על העדר מתקני משחק בחצר הגן, הוחלט לפעול בעניין ולעשות מעשה. גידי ואלון נסעו לשפרעם להתרשם מבית שנעשה שם (בגן "עץ הזית") ,לקחו מידות, קנו קרשים...ובחופשת הפורים החלו במרץ לנסר, לדפוק, לשייף....והנה קם בית מחומש (!) בן שתי קומות, עם סולם וגזוזטרא.הצטרפו לחדוות העשייה מחמוד וחלק מילדי הגן, שהחלו במרץ לדפוק מסמרים (גם איפה שלא צריך...)לעלות ולרדת בסולם, ולעזור בבניית הבית.
 
ילדי הגן החליטו להפתיע גם אותנו, האמהות, ולקראת סוף החודש הכינו עבורנו חגיגה מיוחדת ומרגשת לכבוד יום האם. האמהות הוזמנו לבוא לגן שעה מוקדם מהרגיל, ובבואנו קיבלו את פנינו והושיבו אותנו סביב שולחן ארוך, ופינקו אותנו בעוגת ביסקוויטים-גבינה-קצפת ובסלט פרות טעים מעשה ידיהם של הילדים. לאחר חגיגת האוכל חיכתה לנו תוכנית אמנותית. ישבנו במעגל וילדנו חגו סביבנו, פרפרים צבעוניים, עד שכל פרפר בא לנוח בחיק ה"פרח" שלו. (הפרפר האישי שלי כדברי השיר היה מאד עייף, וביקש לחדול ממעופו ופשוט לישון על ברכיי.) לבסוף שרנו שירים בעברית ("אמא יקרה לי") ובערבית:
"יא אוול קלמה חלווה ביתם
אמי יא אמי ווידיניה אם
עינייקי אג'מל לוון, פתח עיניי על קוואן"
תרגום :זו המילה הראשונה, והיא היפה ביותר
אמא הו אמא, כל העולם אמא.
עינייך הן היפות ביותר, ואת פתחת את עיניי אל היקום".
לבסוף, הילדים העניקו לאמהות שי מעשה ידיהם: מובייל מקסים עשוי לבבות.
 
תודות מכל הלב לגידי, עולה, סולטנה על ההשקעה המתמשכת והאוהבת בילדנו, תודות לאמיר שלומיאן על החזון ועל השקעתו היומיומית למימושו, ותודות לכל המתנדבים והתומכים בגן. היו מבורכים.
 
כתבה:רחל גוטליב
 
 
 
Date & Time
 מעיין בבוסתן (עין בוסתן) חילף אום ראשד, בוסמת טבעון
כתובת לדואר: ת.ד 206, קרית טבעון  36011 

 Tel 972-53-3657027  Fax 972-4-9833688 
info@ein-bustan.org